לחצו לפתיחת תפריט ארכיטיפים

תפריט

ארכיטיפ בעל חזון

ארכיטיפ בעל החזון/נביא מעורר את האדם לראות את האפשרויות, בלי קשר לחייו האישיים, שיכולות לתרום לחברה כולה. הוא מסוגל לחזות מה היה יכול לקרות אם בחירות מסויימות היו מתקבלות ומזהיר מהבלתי נמנע שיקרה כאשר בחירות מסויימות כבר נעשו. הוא מסוגל לראות את התמונה הגדולה, לא עסוק רק בהישרדות היומיומית, מציב מטרות נעלות שלקראתן כדאי ללכת לטובת האנושות כולה.

בעל החזון והנביא רותמים שניהם את יכולתם למען האנושות ולא לתועלתם האישית. אך בעוד שבעלי החזון זוכים להערכה רבה על יכולתם לראות את המצוי מעבר לאופק (בן גוריון, הרצל, אבות האומה של ארה"ב), הנביאים נדחים רובם ע"י אנשים שאת עיניהם נשלחו להאיר.

הנביא מביא מסר חדש לשבט שלו. לרוב השבט לא רוצה לשמוע אותו, משום שהמסר מערער את האמונות הישנות, דורש שינוי מהשבט, דורש להרוס את הישן למען החדש. רוב האנשים מעדיפים להישאר במקום הישן והמוכר ולסבול מאשר לנסות משהו חדש ולא ידוע.
דפוס המסע של הנביא כולל את הבאת המסר החדש אך גם את כך שהחלק שבשבט שלא מוכן לקבל את השינוי, החלק שדבק בישן, מביא לסילוקו ע"י הפניית עורף ואי הקשבה לדבריו (הנביאים בתנ"ך, ישעיהו לייבוביץ', מיכאל גורבצ'וב, ג'ימי קארטר) או ע"י רציחתו (יצחק רבין, גנדי, ג'ון קנדי, מרטין לותר קינג).

צל בעל החזון/נביא מופיע כנכונות למכור את היכולת הנבואית לכל המרבה במחיר או לשנות את החזון כדי שיהיה מקובל בחברה. הוא מופיע גם בחזיונות המעוותים שיכולים להוביל חברות שלמות למעשים הרסניים ורצחניים, כפי שקורה בימינו עם הפנאטים שבדתות העיקריות.

* חפש/י תשוקה מתמשכת לראות מעבר למעשים המובנים מאליהם או הרגעיים, כדי לתפוס את התבנית הרחבה יותר.

סרטים: פיטר פינץ' ב"רשת שידור" (צל).

דת/מיתוסים: הנביאים בתנ"ך (ישעיהו, ירמיהו, יחזקאל ואחרים); מוחמד (נביא האיסלם שהביא את המסר האלוהי לבני ערב); בהא-אוללה (נביא איראני בן המאה התשע עשרה שייסד את הדת הבהאית והפיץ את חזונו:"מטרה אוניברסלית אחת, אמונה אחת לכל"); קסנדרה (בתו של מלך טרויה שאפולו העניק לה את מתת הנבואה בניסיון לפתותה; מכיוון שדחתה את חיזוריו, הוא גרם לכך שכל נבואותיה נפלו על אוזניים אטומות); זרטוסטרה (נביא איראני, מייסד דת זרטוסטרה).