לחצו לפתיחת תפריט ארכיטיפים

תפריט

ארכיטיפ השומרוני הטוב

ארכיטיפ השומרוני הטוב קשור קשר הדוק לארכיטיפ הקדוש המעונה, עם הבדל מהותי אחד, הוא מקריב למען אלה שהוא הכי פחות נוטה לשרת, כמו בסיפור בברית החדשה על השומרוני הטוב.

זהו אחד הארכיטיפים העיקריים, שהסיפור בברית החדשה העלה אותו לרמת קדושה. כאשר אומרים על מישהו שהוא השומרוני הטוב, הכוונה היא למישהו שיש לו  שדה של חסד, מישהו שפועל למען האחרים בלי שביקשו זאת ממנו, בלי מוטיבציה שיש עימה אג'נדה פרטית. אין הכוונה למישהו שהוא רק נחמד.

לעיתים הם מופיעים משום מקום, עוזרים, ונעלמים לאחר המעשה.

צל השומרוני הטוב עוזר לאדם או קבוצה תוך פגיעה באחר, במשפחתו או בחברה. למשל, נהג שעוצר את מכוניתו כדי לאפשר לנהג אחר לפנות נגד התנועה, דבר שגורם לעיכובם של נהגים רבים אחרים.
בהתנהגות זו הוא רומז לסוג של חשיבות עצמית, שאומרת כי אחרים צריכים להסכים עם בחירתו מי הכי ראוי לעזרתו.
צל השומרוני הטוב מופיע גם באירגונים האמורים לעזור לאחרים אך בעצם יש להם אג'נדה פרטית בעזרה לאחרים. אפשר לראות זאת באירגונים שונים, שבהם רוב הכסף הולך לאנשי האירגון ולא לאנשים שלמענם הם הקימו אותו.

* חפש/י דפוס מתמשך של יציאה מגדרך כדי לתמוך באחרים, מבלי להתייחס לשאלה האם הם בני משפחה, זרים או אפילו אוייבים.

סרטים: ריצ'ארד דרייפוס ב"היחפן מבברלי הילס"; גארי קופר ב"סאם הטוב"; ג'ין ארתור ב"רבים יותר ירבו שמחה"; ליאם ניסן ב"רשימת שינדלר".

דת/מיתוסים: נינליל (אלה שומרית של השמיים, הארץ, האויר והגרעינים, אשר הראתה חמלה לחסרי המזל); פרסיבל (אחד מאביריו של המלך ארתור שריפא את פצעיו של אנפורטס, מלך הגביע, ע"י כך ששאל על הגביע בחמלה).