לחצו לפתיחת תפריט ארכיטיפים

תפריט

ארכיטיפ ילד יתום

הילד היתום ברוב סיפורי הילדים משקף את הנפש של אנשים שמרגישים מלידה כאילו שהם לא חלק ממשפחתם, כולל הרוח המשפחתית או רוח השבט. אבל מכיוון שיתומים אינם מורשים להכנס למעגל המשפחה, עליהם לפתח עצמאות בגיל מוקדם.

הילד היתום הוא הדמות הנפוצה ביותר בסיפורי הילדים, ביניהם:  היתומה הקטנה אנני, סינדרלה, דורותי מ"הקוסם מארץ עוץ", הארי פוטר, "הילדה עם הגפרורים", "במבי", "בת הים הקטנה", "הנזל וגרטל", "שלגיה" ועוד רבים אחרים. הילד היתום ברוב סיפורי הילדים משקף את הנפש של אנשים שמרגישים מלידה כאילו שהם לא חלק ממשפחתם, כולל הרוח המשפחתית או רוח השבט. אבל מכיוון שיתומים אינם מורשים להכנס למעגל המשפחה, עליהם לפתח עצמאות בגיל מוקדם. העדר השפעות המשפחה, עמדותיה ומסורתה, מעורר השראה או מאלץ את הילד היתום לבנות מציאות פנימית שמבוססת על שיפוט וניסיון אישיים.

יתומים שהצליחו למצוא נתיב הישרדות משלהם, מפורסמים באגדות ובסיפורי עם כמי שניצחו בקרב את כוחות האופל, שבאופן סימלי מייצגים את הפחד להישאר לבד בעולם.

מסע ההתעצמות של הילד היתום דוחף אנשים למצוא נתיב משל עצמם, הם נעשים חזקים, עצמאים, מקשיבים לקול הפנימי שבתוכם הדוחף אותם להיות הם עצמם, ולא להיות מושפעים מהדעות של האנשים שסביבם.

הרבה פעמים הילד היתום, עם התעצמותו, נהפך לילד קסום.

 

צל הילד היתום מופיע כיתומים שאף פעם לא מתגברים על תחושות הנטישה, אשר גורמות להם לחנוק את התבגרותם. כתוצאה מכך, הם מחפשים מבנים של משפחות חלופיות כדי להתנסות באחדות שבטית. קבוצות תמיכה טיפוליות נעשות משפחות צל עבור היתום אשר חייב ללמוד שריפוי פצעים אלה מצריך תזוזה לכיוון הבגרות. מופיע גם כצורך תמידי לאישור ואהבה מהסובבים אותו.

 

* הערך/י את זכרונות ילדותך, במיוחד אם ההיסטוריה המכאיבה שלך מקורה בתחושה שאף פעם לא התקבלת כחבר במשפחה.

 

הילד הבלתי נראה משתקף בחייהם של אנשים שמילדותם הרגישו שלא רואים אותם, לא מתייחסים אליהם.

במסעם להתעצמות, הם לפעמים לובשים מסכות (שחקן, ליצן) כדי להסתיר את רגשותיהם הפגועים ולהיות כמה שיותר בקידמת הבמה, כדי שיראו וישמעו אותם. בכל מה שהם עושים יש דרמה גדולה.

במסע ההתעצמות, הילד הבלתי נראה דוחף את  האדם להיות מאוד יצירתי במסעו למצוא את האוצרות החבויים שבו ולהראות אותם לעולם. הלימוד העיקרי שלו, הוא לא זקוק לתשומת לב מהסביבה ולאישור מאחרים כדי להרגיש טוב עם עצמו, יש בו את כל האוצרות בפנים.

צל הילד הבלתי נראה לובש מסכה של דמות שנמצאת על הבמה (שחקן) ולא עושה את המסע פנימה; יוצר דרמה גדולה בכל דבר משום שזקוק כל הזמן לאישור שהוא קיים.

 

סרטים: מרגרט או'בראין ב"הגן הנסתר"; ויקטור תיביסול ב"פונט"; היילי מילס ב"פוליאנה".

ספרים: "דייויד קופרפילד" מאת צ'ארלס דיקנס; "הקוסם מארץ עוץ" מאת ל' פרנק באום;

ספרי "הארי פוטר" מאת ג'יי קיי רולינג.

אגדות: שלגיה, סינדרלה, במבי, בית הים הקטנה, הברווזון המכוער.

דת/מיתוסים: רומולס ורמוס (התאומים במיתולוגיה הרומית אשר הושלכו לנהר טיבר, ניצלו בדרך נס ע"י זאבה אשר גידלה אותם וייסדו את רומא); הבלוק הדני (רומן מימי הביניים, בנו היתום של בירקבגן מלך דנמרק, אשר הושלך מהארמון ע"י שומרים בוגדניים אך נאסף וגודל ע"י דייג בריטי, ולבסוף נעשה מלך דנמרק וחלק מאנגליה).