לחצו לפתיחת תפריט ארכיטיפים

תפריט

ארכיטיפ לוחם

ארכיטיפ הלוחם מייצג כוח פיזי ויכולת להגן ולהילחם על הזכויות שלו. בעוד שהאביר מתקשר עם הגנת עלמות, הלוחם מתקשר לאי כניעה, גבורה ונאמנות. האביר והלוחם מופיעים בשדה הקרב, אך הרומנטיות של האביר, האבירות והטירה העשירה, לא קשורים ללוחם.

אנרגיית הלוחם נתפסת כארוטית ע"י הזכר, מייצגת את שיא הגבריות והכוח הפיזי ואת הקשיחות של כוח הרצון והרוח. לא להיכנע  ולהילחם עד המוות הוא חלק חשוב של ארכיטיפ הלוחם, אשר מתקשר גם להפיכתו של הנער לגבר.

שכיר החרב או חייל המשרת תמורת תשלום הם וואריציה של הרוצח השכיר, שמוכר את הכוח שלו תוך התעלמות מוחלטת ממטרת הקונה.

האקדוחן והסמוראי מייצגים חרב פיפיות. הם פונים לפנטסיה שלנו של עצמאות ויכולת להגן על עצמנו ולתקן עוולות, אך נושאים גם את המשקל ההיסטורי של אכזריות וחמסנות רעה. בצד אחד מצויות כל הדמויות ההירואיות שמגולמות ע"י ג'ון ויין, גארי קופר ואחרים, שנלחמים באי צדק ועוצרים את כוחות הרשע לבדם. הפרש הבודד ודמויות הלוחמים הסמוראיים הנודדים בסרטיו של אקירה קורסוואה מגלמים את הלוחם העצמאי העשוי ללא חת, שזכה להערצה בארה"ב וביפן. מהצד השני נמצאים כל הרוצחים והגנבים המרושעים, הדואגים לעצמם בלבד ומייצגים את הסיוט הנורא ביותר שלנו של שליטה גברית ללא חוק וסדר ושבה כל דאלים גבר. במקום כשלהו באמצע נמצאים הלוחמים בפשע והזאבים הבודדים המפוקפקים, שגולמו ע"י קלינט איסטווד, אשר גבורתו מתובלת לעיתים בכעס, תאוות נקם ובלא מעט סדיזם.

בהיבט החיובי, כל הוואריציות של הלוחם דומים לזונה בכך, שאף כי חלק מהם נתפסים כשליליים, הם כולם מזהירים אותנו כאשר אנו נתונים בסכנה של צירוף הכוח שלנו למטרות לא צודקות או לתועלתנו האישית בלבד.

ארכיטיפ הלוחם קשור לנפש הנשית כמו לגברית. נשים הגנו מאז ומתמיד על משפחותיהן, ושבט האמזונות הלוחמות נעשו אגדות בזכות היכולת שלהן לנהל קרבות עזים, אפילו להקריב חלק נשי בגופן כדי להקל על הלחימה. נאמנות למשפחה ולשבט הן מהתכונות הבולטות של האמזונות, ביחד עם ההזנה של ילדיהן והעברת שיעורים בעוצמה והגנה עצמית. בחברה של ימינו, האישה הלוחמת מופיעה שוב בכל תהילתה באמצעות נשים המשחררות ומגינות על אחרים, במיוחד על נשים וילדים הזקוקים לייצוג ותמיכה פיננסית.

את רעיון הלוחם הרוחני העלו דן מילמן, המורה הטיבטי הבודהיסטי כוגיאם טרונג'ה ואחרים. הם מכוונים אותנו להשתמש במעלותיו הקלאסיות של הלוחם – גבורה, כיבוש היצר, הבלגה והקרבה עצמית לכיבוש האגו ורכישת שליטה בחיינו הפנימיים.

הלוחם בדרגתו העליונה ביותר מחפש פתרונות לכולם, מבין שהנצחון מושג כאשר אף אחד לא מרגיש שהפסיד, אין לו אג'נדה פרטית, רואה את הלחימה כאמצעי אחרון, רק אחרי שניסה בדרכי נועם להשיג הסכמה.

צל הלוחם מעוות או נוטש עקרונות מוסריים והגינות בשביל נצחון בכל מחיר; לוחם למען מטרות לא צודקות ו/או לתועלתו האישית בלבד.

* חפש/י התחייבות מתמדת לקרב אמיץ בכל זמן ובכל מקום כאשר זה נחוץ.

סרטים:גארי קופר ב"בצהרי היום"; ג'ון ויין ב"המחפשים" קלינט איסטווד ב"הארי המזוהם"; ברברה סטרייסנד ב"כך היינו" (פעילה פוליטית); שירלי מקליין ב"תנאים של חיבה" (נלחמת בסרטן של בתה); דנזל וושינגטון ב"תהילה"; "שבעת הסמוראים".

טלוויזיה: "באפי מחסל הערפדים"; "זינה, הנסיכה הלוחמת".

דת/מיתוסים: אויה (אישה לוחמת במיתוס של יורבה, אלת האש, רוח, רעם והנהר ניגר); אנדרטה (לוחמת ואלת הפוריות במיתולוגה הקלטית-גאלית); ברונהילד (אישה לוחמת באפוס הגרמני "שירת הניבלונגים"); דורגה (ההתגלמות הלוחמנית של אלת האימהות ההינדית); מרס (אל המלחמה במיתולוגיה היוונית).