לחצו לפתיחת תפריט ארכיטיפים

תפריט

ארכיטיפ מלך

המלך הוא אחד הארכיטיפים העיקריים, אשר מייצג את שיא הכוח והסמכות הגבריים. ביטויים קיצוניים של נדיבות ואכזריות קשורים לארכיטיפ זה (תמיד כשמדובר במלך אכזר, התקווה המשותפת של נתיניו היא שהוא יופל מכסאו). המלך מתקשר לדם כחול ולירושה, הקיסר יכול לבוא גם מפשוטי העם, כמו נפוליאון.

קשר הדם קושר את המלך לארכיטיפ הנסיך ולנטיה לצפות ל"פריבילגיות", אחד ממאפייני הצל של הארכיטיפים שקשורים לשלטון.

במהלך ההיסטוריה, התנדנדה המטוטלת בין מלכים טובים ורשעים, בין מלכים נדיבים ושליטים קדושים, לבין פושעים גרגרניים וחמדנים. המלך לואי התשיעי בצרפת, הקדוש לואי, שילב את התכונות של שליט נאור, לוחם ללא חת ואדם קדוש. המלך בן המאה השלוש עשרה חי למען רווחת נתיניו ולמען האדרת האל.

שארלמאן בצרפת, המלך דוד ואחנתון במצריים היו בין השליטים הנאורים ביותר, אף שלעיתים היו אנושיים ביותר.

לעומת זאת היה המלך המשוגע ג'ורג' השלישי באנגליה, שהמושבות מרדו בו; המלך לואי ה-16 בצרפת, שזוהה עם התנוונות ושפע מופרז; הקיסר הירוהיטו של יפן, אשר הוביל את ארצו למלחמה שהרסה אותה. ארכיטיפ זה שומר על מאפייניו ברמה האישית, בין אם הממלכה היא תאגיד, קהילה או משפחה.

הצורך לשלוט בממלכה הוא המפתח של ארכיטיפ זה.

צל המלך מתנגד לביקורת, לחקירה ולהטלת ספק בכוחו המוחלט.

*חפש דפוס התנהגות מתמשך של צורך למשול ולהפעיל שליטה, בין אם מדובר בממלכה, בתאגיד, בקהילה או במשפחה.

סרטים: צ'ארלס לוטון ב"חייו הפרטיים של המלך הנרי השמיני"; יול ברנר ב"המלך ואני"; ריצ'רד גיר ב"המלך דוד"; פול סקופילד ב"המלך ליר" (1971); כריסטופר וולקן ב"מלך ניו יורק" (צל קיצוני).

שחקנים: שון קונרי מגלם באישיותו ובחלק מתפקידיו את המלך.

מחזות: "ריצ'ארד השלישי", "הנרי הרביעי", הנרי החמישי", "המלט", "מקבת", כולם מאת שייקספיר.

ספרים: "מלך הצוענים" מאת פיטר מאס; "הסנדק" מאת מריו פוזו (צל); "המלך לשעבר ולעתיד" מאת ט"ה וייט.

דת/מיתוסים: פריאמוס (מלך טרויה); דאיבוצו (בודהא מודט יפני ששולט בעולם); סילה (שליט אלוהי לפי האסקימוסים, שנראה כאויר שאנו נושמים והאנרגיה שמניעה את כל העולם וכל אחד מאיתנו); אמון (אל הבריאה העליון במצריים, במקור שליט האויר והכוח מאחורי הרוח); צ'יף סיאטל (מנהיג אינדיאני); היילה סלאסי (קיסר אתיופיה שמאוחר יותר הוכתר כאל בדת הרסטאפארין).