לחצו לפתיחת תפריט ארכיטיפים

תפריט

ארכיטיפ משיח

ארכיטיפ זה קשור להתגשמות הכוח האלוהי ושליחות מטעם האל להצלת האנושות. עם כל משמעותו של המשיח בדת היהודית והנוצרית, ארכיטיפ זה נעשה קשור למצב נפשי.

תסביך המשיח מתייחס לאדם המשוכנע בשליחות האלוהית שלו, וברוב המקרים, נעשה כפייתי עם משימתו עד למצב של פסיכוזה, יכול להגיע לקיצוניות בה הוא מתחיל לשמוע קולות שאומרים לו לעשות פעולות שמביאות להרג.

אך ביטוייו המעודנים של ארכיטיפ זה נפוצים ביותר וקשה יותר לזהות אותם כדפוס אישי. אנשים יכולים להיעשות כפייתים ביחס למטרה רוחנית, משוכנעים שהאל זקוק להם כדי שיעשו משהו.

צל המשיח משוכנע בשליחות האלוהית שלו, נגרר לכפייתיות עד למצב של פסיכוזה (ג'ים ג'ונס, צ'ארלס מנסון).

* חפש/י תשוקה מתמשכת להציל אנשים, במיוחד כשמדובר במספרים גדולים, עד האפשרות של הונאה עצמית בהקשר הזה.

סרטים: ריס וויתרספון וטובי מגוויאר ב"פלסנטוויל"; ג'רמי איירונס ורוברט דה נירו ב"השליחות"; ג'וליה רוברטס ב"ארין ברוקוביץ'"; מרסלו מסטרויאני ב"האמרגן".

דת/מיתוסים: משיח (ביהדות, צאצאו של המלך דוד צפוי להקים שוב את מלכות יהודה); ישוע (הנוצרים מאמינים שהוא הגואל שהובטח שיבוא); אדם קדמון ("האדם הראשון" בקבלה, מתואר כביטוי המושלם ביותר של האל שהאנושות יכולה לצפות לו, מאוחר יותר זוהה כמשיח); אל מהדי ("המונחה" בערבית, צאצאו של מוחמד שיבשר את קיצה של ההיסטוריה וישקם את הטוהר של האיסלם); מאיטרייה ("האהוב" בסנסקריט, הבודהא החמישי והאחרון שיחיה עלי אדמות ויעזור לכל אלה שעדיין לא הגיעו להארה); קאלקי (באמונה ההינדית, גלגול עתידי של ווישנו, אשר יופיע על סוס לבן כדי להציל את העולם מסיכסוכים); טאנג (משיח סיני שהציל את האנושות מהבצורת הגדולה ע"י הקרבת גופו בשיח תות, וגרם לכך שמיד החל לרדת גשם).