לחצו לפתיחת תפריט ארכיטיפים

תפריט

ארכיטיפ קדוש מעונה

ארכיטיפ הקדוש המעונה ידוע בשני תחומים: כדמות קלאסית דתית או פוליטית, ובתחום העזרה עצמית של הפסיכולוגיה המודרנית. בתחום העזרה העצמית מסתכלים על הקדוש המעונה כמי שמנצל את השילוב של שירות וסבל למען האחרים כאמצעי העיקרי כדי לשלוט בהם ולתמרנם.

במשפחות רבות יש את אלה אשר יש להם את דפוס צל הקדוש המעונה, אומרים לשאר בני המשפחה: "ראו מה אני עושה למענכם, מה אני מקריב בשבילכם". בהתנהגות זו הם רק מביאים סבל וכאב לכל הסובבים אותם.

מצד שני, בעולם החברתי והפוליטי, לעיתים קרובות הקדוש המעונה זוכה להערכה רבה כמישהו שיש לו את האומץ לפעול מתוך שכנוע פנימי, גם אם עליו למות למען המטרה בשביל האחרים. הנכונות לסבול בשביל שהאחרים יגאלו, בין אם בתחום הרוחני ובין אם בתחום הפוליטי, נתפסת כאחד המעשים האנושיים המקודשים ביותר. אנשים אלה לוקחים על עצמם משהו שאנשים אחרים לא יכולים לשאת, הם נושאים זאת בשבילם. אנשים כמו גנדי, מרטין לותר קינג הצעיר התחילו דרך חדשה ושינו את העולם.

בעוד שאנשים מזהים ארכיטיפ זה באחרים, במיוחד כאשר הם מושפעים ישירות מאדם שמבטא דפוס זה, לעיתים קרובות הם אינם מסוגלים לראות את הדפוס הזה בתוכם.

צל הקדוש המעונה מנצל את השילוב של שירות וסבל למען אחרים כדרך לשלוט בהם ולתמרנם (קשור לקורבן).

* חפש/י דפוס של התמסרות למען שיפור חיי הזולת, בלי להתחשב בתוצאות.

סרטים: פול סקופילד ב"אדם לכל עת"; מריל סטריפ ב"סילקווד"; דנזל וושינגטון ב"מלקולם איקס"; בן קינגסלי ב"גנדי".

מחזות: "יוהנה הקדושה" מאת ג'ורג' ברנרד שו.

ספרים: "בין שתי ערים" מאת צ'ארלס דיקנס.

דת/מיתוסים: קדושים נוצריים רבים, כולל השליחים; מנסור אלהאלאז' (מיסטיקן סופי בן המאה העשירית שעונה למוות בשל אמונתו שאלוהים שוכן בתוכו).